Options

Error in RapidMiner.init();

ankit92ankit92 Member Posts: 1 Contributor I
edited November 2018 in Help
Hi

I am trying to write a simple code in Java that uses RapidMiner processes. Before I continue writing code for creating processes or operators, I wrote a single line code for initializing RapidMiner. Following error occurs as soon as RapidMiner.init() is executed. Can anyone help..

Jun 11, 2013 11:15:54 AM com.rapidminer.tools.ParameterService init
INFO: Reading configuration resource com/rapidminer/resources/rapidminerrc.
Jun 11, 2013 11:15:54 AM com.rapidminer.tools.I18N <clinit>
INFO: Set locale to en.
Jun 11, 2013 11:15:54 AM com.rapid_i.Launcher ensureRapidMinerHomeSet
INFO: Property rapidminer.home is not set. Guessing.
Jun 11, 2013 11:15:54 AM com.rapid_i.Launcher ensureRapidMinerHomeSet
INFO: Trying base directory of classes (build) 'D:\Ankit Mittal\Eclipse Workspace\RapidText'...gotcha!
Jun 11, 2013 11:15:55 AM com.rapidminer.tools.plugin.Plugin registerPlugins
INFO: Register plugin: Text Processing
Jun 11, 2013 11:15:55 AM com.rapidminer.tools.plugin.Plugin registerPlugins
INFO: Register plugin: Web Mining
Jun 11, 2013 11:15:56 AM com.rapidminer.tools.expression.parser.ExpressionParserFactory getExpressionParser
WARNING: A valid expression Parser is not registered with the factory
Jun 11, 2013 11:15:56 AM com.rapidminer.parameter.ParameterTypePassword decryptPassword
WARNING: Password in XML file looks like unencrypted plain text.
Jun 11, 2013 11:15:56 AM com.rapidminer.tools.expression.parser.ExpressionParserFactory getExpressionParser
WARNING: A valid expression Parser is not registered with the factory
Jun 11, 2013 11:15:56 AM com.rapidminer.tools.expression.parser.ExpressionParserFactory getExpressionParser
WARNING: A valid expression Parser is not registered with the factory
Jun 11, 2013 11:15:56 AM com.rapidminer.tools.OperatorService parseOperators
WARNING: Failed to register operator: RapidMiner Core : declare_missing_value
com.rapidminer.operator.OperatorCreationException: Operator cannot be constructed: 'declare_missing_value(com.rapidminer.operator.preprocessing.filter.DeclareMissingValueOperator)': null
at com.rapidminer.operator.OperatorDescription.createOperatorInstance(OperatorDescription.java:354)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.registerOperator(OperatorService.java:519)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.parseOperators(OperatorService.java:301)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.parseOperators(OperatorService.java:293)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.parseOperators(OperatorService.java:293)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.parseOperators(OperatorService.java:293)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.parseOperators(OperatorService.java:269)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.registerOperators(OperatorService.java:231)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.registerOperators(OperatorService.java:204)
at com.rapidminer.tools.OperatorService.init(OperatorService.java:133)
at com.rapidminer.RapidMiner.init(RapidMiner.java:559)
at rapid.miner.ProcessCreator.createProcess(ProcessCreator.java:32)
at rapid.miner.ProcessCreator.main(ProcessCreator.java:16)
Caused by: java.lang.reflect.InvocationTargetException
at sun.reflect.NativeConstructorAccessorImpl.newInstance0(Native Method)
at sun.reflect.NativeConstructorAccessorImpl.newInstance(Unknown Source)
at sun.reflect.DelegatingConstructorAccessorImpl.newInstance(Unknown Source)
at java.lang.reflect.Constructor.newInstance(Unknown Source)
at com.rapidminer.operator.OperatorDescription.createOperatorInstanceByDescription(OperatorDescription.java:369)
at com.rapidminer.operator.OperatorDescription.createOperatorInstance(OperatorDescription.java:346)
... 12 more
Caused by: java.lang.NullPointerException
at com.rapidminer.operator.preprocessing.filter.DeclareMissingValueOperator.<init>(DeclareMissingValueOperator.java:103)
... 18 more

Jun 11, 2013 11:15:57 AM com.rapidminer.tools.OperatorService init
INFO: Number of registered operator classes: 509; number of registered operator descriptions: 510; number of replacements: 437
Tagged:

Answers

  • Options
    Marco_BoeckMarco_Boeck Administrator, Moderator, Employee, Member, University Professor Posts: 1,995 RM Engineering
    Hi,

    it seems to be you are missing required libraries. Are you sure you do have all the required libs from the rapidminer/lib folder in your classpath? In this specific case the jep.jar seems to be missing for example.

    Regards,
    Marco
Sign In or Register to comment.